Powiat chojnicki, Brama Pomorza

Pobież Adobe Flash player

Nowy sezon Czwartkowych spotkań z przyrodą!2016-02-11

czwartkowe_spotkania

Park Narodowy „Bory Tucholskie” serdecznie zaprasza na pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu Czwartkowe spotkania z przyrodą. Wykład pt. „Władysław Jagiełło - etnograf, bohater spod Monte Casino, badacz Borów Tucholskich” wygłosi dr Artur Trapszyc z Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Odbędzie się on o godz. 18.00, 25 lutego 2016 roku w siedzibie Parku w Charzykowach przy ul. Długiej 33.

Władysław Jagiełło (1912-1944) to pochodzący ze Lwowa etnograf, w latach 1934-1935 prowadzący badania nad rybołówstwem ludowym Borów Tucholskich. Temat ten stał się podstawą jego pracy doktorskiej, którą miał bronić we wrześniu 1939 r. na Uniwersytecie Jana Kazimierza. Powołany do wojska, Jagiełło bierze udział w Wojnie Obronnej Polski, a po jej zakończeniu walczy w konspiracji. W 1941 r. aresztowany przez Sowietów i wywieziony do obozu. Zgłasza się do formowanej w Związku Sowieckim Armii gen. Andersa i wraz z nią, przez Irak, Liban, Palestynę i Egipt dociera do Włoch. Uczestniczy w bitwie pod Monte Cassino, w której jest dowódcą kompani w stopniu podporucznika. Dwukrotnie ranny w walce (12 i 17 maja 1944 r.), operowany i leczony w szpitalu wojennym pod Bari. 21 listopada 1944 r. umiera wskutek odniesionych ran. Przed śmiercią odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Pochowany na polskim cmentarzu wojskowym w Casamassima.

Wszystkich zainteresowanych tą tematyką serdecznie zapraszamy.
Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do dnia 23 lutego br. na adres e-mail: b.grabowska@pnbt.com.pl lub tel. (52) 3355127.

 

info. Park Narodowy Bory Tucholskie

powiat_chojnickigmina_chojnicemiasto_chojnicebrusyczerskkonarzynycew_logo