Powiat chojnicki, Brama Pomorza

Pobież Adobe Flash player

X Wiosenny Konkurs Wiedzy Przyrodniczej2016-03-23

x_wiosenny_konkurs_wiedzy_przyrodniczej

Park Narodowy „Bory Tucholskie” serdecznie zaprasza dzieci z klas 0 i I z przedszkoli i szkół podstawowych z powiatu chojnickiego do udziału w X już edycji Wiosennego Konkursu Wiedzy Przyrodniczej.

W 2016 roku obchodzimy XX rocznicę powstania Parku Narodowego „Bory Tucholskie”. Jest to jeden z 23 parków narodowych w Polsce. Od samego początku w logo Parku został umieszczony głuszec. Dokumenty historyczne dostarczają niepodważalnych dowodów na to, że Bory Tucholskie były jego krainą. Niestety z wielu powodów, spośród których na pierwszym miejscu wymienić należy człowieka, kurak ten był widziany po raz ostatni w tej okolicy w 1975. Jego sylwetka na logo Parku stanowi przypomnienie, że już nigdy nie wolno dopuścić do wyginięcia żadnego gatunku. Jest to symbol pokory człowieka wobec ogromu i piękna przyrody. W związku z tym temat przewodni tegorocznej edycji konkursu to: Głuszec

Konkurs składa się z dwóch etapów:

I etap: Warunkiem zakwalifikowania się do konkursu jest nadesłanie do dnia 15 kwietnia 2016 r. prac plastycznych w formacie A4 czyli 210x297 mm wykonanych dowolną techniką (rysunek, wydzieranka, wyklejanka itp.) pt. Głuszec na adres: Centrum Edukacji Przyrodniczej Parku Narodowego „Bory Tucholskie”, Chociński Młyn 5, 89-608 Swornegacie. Praca powinna przedstawiać portret tego gatunku. Prace mogą być wykonywane tylko indywidualnie. Do wszystkich prac należy dołączyć następujące informacje: imię i nazwisko autora, wiek, imię i nazwisko wychowawcy oraz adres placówki. Spośród nadesłanych prac wybierzemy najładniejsze, najoryginalniejsze i najciekawsze a następnie zaprosimy dwuosobową reprezentację grupy wraz z wychowawcą na drugi etap konkursowych zmagań – etap teoretyczny. Listę zwycięzców I etapu zamieścimy na naszej stronie internetowej www.pnbt.com.pl. Dodatkowo zwycięzcy zostaną powiadomieni listownie i zaproszeni na rozdanie nagród w dniu 12.05.2016r. ok. godz. 10.45 (po zakończeniu I etapu).

II etap: Odbędzie się 12 maja 2016r. (czwartek) w siedzibie Parku Narodowego „Bory Tucholskie” w Charzykowach przy ul. Długiej 33, o godz. 10.00 w formie: rysunkowego testu, rozsypanek oraz wielu innych zadań i zabaw edukacyjnych. Konkurs obejmuje program z zakresu wiedzy przyrodniczej dla dzieci pięcio-, sześcio- i siedmioletnich oraz zagadnień związanych z wiosną w tym: - ptaki powracające z zimowisk do Polski i zwierzęta budzące się ze snu zimowego; - wiosenne rośliny; - podstawowe zagadnienia ekologiczne; - podstawowe informacje o Parku Narodowym „Bory Tucholskie”.

 

Nagrody otrzymają autorzy prac plastycznych, dzięki którym grupa zakwalifikowała się do II etapu konkursu oraz wszystkie dzieci z dwuosobowych zespołów reprezentujących grupę.

powiat_chojnickigmina_chojnicemiasto_chojnicebrusyczerskkonarzynycew_logo