Powiat chojnicki, Brama Pomorza

Pobież Adobe Flash player

Zostań dawcą szpiku kostnego2011-10-31

zostan_dawca_szpiku

W imieniu Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, Poltransplantu oraz Szpitala Specjalistycznego im. J. K. Łukowicza w Chojnicach informujemy, że w dniu 7 listopada b.r. (poniedziałek) od godz. 10.30 do 17.00 w szpitalu w Chojnicach w punkcie poboru krwi laboratorium analitycznego odbędzie się rekrutacja osób do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku.

W związku z powyższym zachęcamy wszystkich zainteresowanych w wieku od 18 do 50 lat cieszących się dobrym zdrowiem do udziału w akcji. Żeby zostać potencjalnym dawcą szpiku wystarczy przyjść dnia 7 listopada 2011 r. do szpitala w Chojnicach z dowodem tożsamości (potrzebny będzie pesel), wypełnić na miejscu krótki kwestionariusz i oddać niewielką ilość tj. ok. 4 ml własnej krwi. Nie trzeba być na czczo! Osobom pracującym i uczącym zostaną wystawione usprawiedliwienia.

Przeszczep szpiku od honorowego dawcy może uratować życie chorym na białaczkę oraz inne choroby krwi, jak również niektóre choroby nowotworowe. Co roku w naszym kraju zachorowalność na białaczkę wynosi od 6 do 9 osób na 100 000 mieszkańców. Na świecie swój szpik oddało już około 9 tysięcy dawców niespokrewnionych i kilkadziesiąt tysięcy dawców rodzinnych. Niektórzy spośród tych dawców oddawali swój szpik wielokrotnie, co nie ma żadnego negatywnego wpływu na ich życie, zdrowie i przyszłość, a podarowanie drugiej osobie tak bezcennego daru, jakim jest życie to niezwykłe doświadczenie. Dawcą może zostać osoba spokrewniona lub niespokrewniona z biorcą. Jednak w praktyce jedynie co czwarty chory może otrzymać szpik od dawcy spokrewnionego, dlatego też tak ważna jest alternatywa, która stwarza Rejestr Niespokrewnionych Dawców Szpiku. Im więcej chętnych chcących zostać potencjalnym dawcą szpiku przebadanych i zarejestrowanych w banku dawców tym większa szansa na ocalenie komuś życia! Sam zabieg pobrania szpiku odbywa się w miejscu najbliżej zamieszkania dawcy (w przypadku mieszkańców Województwa Pomorskiego pobranie odbywa się w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku). W Gdańsku szpik pobiera się z krwi obwodowej. Zabieg ten nie wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego. Hospitalizacja dawcy na okres zabiegu pobrania szpiku trwa 1-2 dni.
Głównym organizatorem akcji jest Poltransplant, jednostka podległa Ministerstwu Zdrowia.
Więcej informacji można uzyskać na miejscu lub na stronie www.szpik.info lub pod numerem telefonu /58/ 349 21 91 (Pracownia Zgodności Tkankowej UCK) pn - pt 8.00-15.00.

powiat_chojnickigmina_chojnicemiasto_chojnicebrusyczerskkonarzynycew_logo